Jak se naučit anglická slovíčka a už je nikdy nezapomenout?

8 tipů jak si zapamatovat slovíčka

‚A na příští hodinu se prosím naučte slovíčka na straně 57‘.
Takto jsem obvykle končila své hodiny a mnula si ruce, jak jsem své studenty všechno pěkně naučila a jak jsme si hodinu pěkně užili. Pro každého může znamenat ‚naučte se slovíčka‘ něco úplně odlišného.

Jeden student si slovíčka pouštěl v autě cestou na dálnici a poslouchal je bez českého překladu a nevěděl, co vlastně v češtině znamenají. Druhý student si dlouhý seznam slovíček přepisoval ručně na papír a doufal, že se mu tím uchytí v hlavě.

Další student si seznam přečetl těsně před hodinou a měl pocit, že na to vyzrál. Další student používal program na bázi flashcards, ale opakoval stále ta stejná slovíčka a neměl v dlouhých seznamech slovíček žádný systém. A poslední student se prostě ta slovíčka na straně 57 vůbec neučil.

Znám to. Taky jsem se takto učívala. Doba jde dopředu a proč nevyužít nové technologie? Chcete své učení urychlit a zefektivnit? Čtěte prosím dál.

‚True learning takes energy, passion and a burning desire‘ Robert Kiyosaki
‚Pravé učení vyžaduje energii, vášeň a zapálení‘

Tajemství zapamatování nových anglických slovíček

Slovíčka jsou beze všech pochybností základní kameny cizího jazyka. Naučit se rychle mnoho nových slovíček je snem snad každého studenta.

Naučit se nová slovíčka může být složité z několika důvodů. Náš mozek disponuje několika druhy paměti: krátkodobá, dlouhodobá…senzorická.. Pro teď nás bude nejvíce zajímat paměť dlouhodobá. Pro mozek je přirozené neukládat vše do dlouhodobé paměti. Kdybychom si pamatovali úplně vše, brzy bychom se z toho zbláznili.

Mozek si tedy selektivně vybírá pro uložení do dlouhodobé paměti jen informace, které jsou pro něj důležité. Informace, které mu dostatečně často opakujeme. Opakujeme kontinuálně a po troškách každý den.

V učení cizího jazyka nefunguje hup na látku, nabiflovat se vše za jedno odpoledne, udělat zkoušku a za pár dní nechat vše vypařit z hlavy.

Existuje známá křivka – křivka zapomínání, kterou když budeme respektovat, podaří se nám, v poměrně krátké době, všechna slovíčka a fráze přesunout do dlouhodobé paměti.

8 tipů jak si zapamatovat anglická slovíčka

1. Učte se slovíčka, která jsou důležitá a zajímavá právě pro vás

Nemusíte se snažit naučit úplně všechna slovíčka z učebnice na straně 57, protože Vám je zadal pan učitel. Pokud nemáte ke slovíčku žádný vztah nebo tušíte, že ho sotva kdy použijete (např. gazela, odznak, béžový), vymažte ho ze svého slovníku.

2. Nesmírně záleží jak kvalitní čas si pro své učení vyberete

Máte vypnutou hudbu a jiné rušivé prvky?
Sedíte pohodlně?
Jste v klidné místnosti, kde Vás nic a nikdo neruší?
Jste svěží a odpočinutí nebo po dlouhé cestě a děláte o půlnoci rychle úkoly na druhý den?

3. Naučit se můžeme jen to, čemu zcela porozumíme

Snažíte se sledovat zprávy nebo filmy v angličtině, abyste se naučili nová slovíčka? Naučit se můžeme jen to, čemu zcela porozumíme. Sledovat nebo číst věci, kde rozumíme jen 50 nebo 60% je ztráta času. Mozek toto vyhodnotí jako hluk a přestane dávat pozor.

4. Mnemotechnické pomůcky

Umíte si vybavit a přiřadit slovíčko k nějakému mentálnímu obrazu ve své hlavě? Pokud si slovíčko představíte ve formě obrázku, lépe se Vám v budoucnosti vybaví. Čím bizarnější obrázek, tím lépe si můžete zapamatovat.

5. Kontext je královna v učení jazyka

Kontext je královna v učení jazyka. Je klíčové učit se slovíčka v jejich kontextu. Čím je pro Vás text, ve kterém slovíčka vidíte zajímavější, tím víc mu budete chtít porozumět a budete si ho lépe pamatovat. Kladné emoce podporují paměť.

6. Čtení

Když hodně čteme, mnohonásobně zvyšujeme pravděpodobnost, že slovíčko uvidíme v různých kontextech a to znovu zvyšuje pravděpodobnost uložení do dlouhodobé paměti.

7. V angličtině existuje 2000 nejfrekventovanějších slovíček

80% psaného textu obsahuje těchto 2000 slovíček. Zaměřte se na tato slovíčka jako první.

8. Využijte chytrého algoritmu SRS

Využijte chytrého algoritmu SRS a učte se jen slovíčka, která Vám aplikace ukáže přesně před tím než byste je zapomněli. Nemusíte neustále procházet dlouhé, tištěné a nudné seznamy slovíček.

‚If content is king, context is god‘ Bill Gates
‚Jestliže obsah je král, pak kontext je bůh.‘

© Copyright AngličtinaIN | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign