Jak pozdvihnout učení jazyků na novou úroveň se SRS?

Spaced Repetition System

Systém Rozděleného Opakování

Budeme se stále učit jako ve staré škole
nebo využijeme moderní vychytávky?

Když jsem se začala učit italštinu, vždy jsem s nadšením plnila úkoly své paní učitelky Nataši.

Byla to rodilá mluvčí z Ruska, česky mluvila s kouzelným ruským přízvukem a vždy s ní na hodinách byla velká zábava. V Itálii strávila nějaký ten rok a na hodiny byla vždy dobře připravená. Hodně jsme se spolu nasmály a Nataša často z rukávu vytasila nějaký zajímavý příběh s vtipnou zápletkou.

Doma jsem vždy vytáhla svůj malý slovníček nebo kapesní slovní zásobu, otevřela na náhodné stránce a učila se, co mně zrovna přišlo pod ruku. Někdy jsem narazila na slovíčko, které jsem nikdy před tím neviděla. Někdy jsem narazila na slovíčko, které už jsem dávno zapomněla a potřebovala se ho znovu naučit, nejen si ho připomenout.

Tato metoda sice odvedla svoji práci, ale abych byla upřímná, teď když to vidím v retrospektivě, bylo to neefektivní a ledabylé.

Pokud náhodně nebo dokonce systematicky procházíte slovíčka v tomto pořadí, tak to znamená, že můžete opomenout ta nejtěžší slovíčka, když je zrovna potřebujete zopakovat nejvíc nebo budete stále koukat na jednoduchá slovíčka příliš často. Nebo zapomenete slovíčka, protože jste si je nezopakovali už příliš dlouhou dobu.

Abychom si dali všech pěkně do kontextu. Dejme tomu, že strávíte večer studiem 100 anglických slovíček, která jste před tím neznali. Studujete tak dlouho, dokud všech 100 slovíček neznáte nazpaměť. Celé učení Vám bude trvat jednu hodinu.

Hned potom, co si zopakujete všechna tato slovíčka, bude vaše znalost poměrně vysoká. Časem ale začnete přirozeně zapomínat, to, co jste se naučili.

A protože to bylo poprvé, co jste se tato slovíčka učili,  mozek pravděpodobně vyřadí tento nový materiál v rychlejším tempu. Nové znalosti ještě nejsou od mozku vyhodnoceny  jako důležité, aby se mu vryly do paměti.

Když studujete ta samá slovíčka po druhé, bude Vám to trvat mnohem kratší dobu, než když jste je studovali poprvé. Možná, že tentokrát to bude trvat jen 30 minut, abyste se naučili těchto 100 slovíček. Gratuluji! Právě jste zvládli své první rozdělené opakování.

Znamená to, že si budete muset informaci, kterou si chcete zapamatovat, opakovat po zbytek života? Ne tak úplně. I když to bude vyžadovat dlouhodobé opakování , abychom si informaci udrželi v dlouhodobé paměti. Čas, který strávíme opakováním se začne zkracovat a opakování bude stále méně frekventované.

Takže, proč by někdo jako já,
kdo nemá rád počítače,
není obvykle fanouškem flashcards
a má už docela dobrou strategii učení,
měl mít zájem o software
pro zlepšení zapamatování slovní zásoby?

Existuje několik aplikací pro opakování látky, kterou se potřebujete naučit zpaměti. Tyto aplikace používají SRS a využívají algoritmu SuperMemo.

Stručně řečeno:
v aplikaci si opakujete často látku, kterou neumíte, a zároveň se Vám průběžně připomíná i již probraná látka, abyste ji nezapomněli a ukládali stále do dlouhodobé paměti.

Dvě z těchto aplikací jsou ke stažení zcela zdarma a fungují na Android, Windows, Mac a chytrých telefonech.

Proč používat aplikace se SRS?
Je to univerzální nástroj k učení pomocí moderní metody flashcards – kartiček. Látku k procvičování si můžete vytvořit sami nebo je ke stažení spousta hotových výukových balíčků se slovíčky. Učení je efektivní a zabere vám pouhých pár minut denně. Učit se můžete nejen doma, ale i kdekoli na cestách.

Vlastní učení:
zobrazí se slovíčko bez odpovědi, zkusíte si na něj odpovědět. Poté kliknete na možnost Zobrazit odpověď, nyní se oznámkujte jako ve škole výběrem ze čtyř možností. Čím objektivněji se ohodnotíte, tím lépe se otázka zařadí do řady pro další opakování.

SRS není všelék a musí se používat i s dalšími učebními strategiemi

Přesto, že se tady s Vámi teď entuziasticky dělím o tento systém, je důležité si zapamatovat, že toto je jen jeden způsob jak se naučit novou slovní zásobu.

Nejlepší způsob jak se učit slovíčka je slyšet je v kontextu a používat je v konverzaci. I když budete ‚znát‘ všechna slovíčka světa, stále nemusíte být schopni je správně uplatnit v samotné konverzaci, pokud nebudete pracovat na ostatních dovednostech, které jsou v učení jazyka důležité.

SRS samo o sobě není zdaleka dokonalé, ale pokud přemýšlíte nezávisle, je jeho potenciál mnohem větší.

Určitě znáte ten pocit, že jste se naučili slovíčko a jste si tím jisti, ale prostě ho nemůžete říct.

To se může stát proto, že už je prostě příliš dlouho, co jste si ho zopakovali. Když použijete SRS pár minut každý den, zajistíte tím, že všechna slovíčka, která v systému používáte nebudou nikdy opomenuta.

Udělejte si z toho zvyk a otevřete si aplikaci se SRS každý den.

Pokud si vyhradíte pár minut každý den na studium se SRS, uvidíte významné výsledky dříve než si umíte představit.

© Copyright AngličtinaIN | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign